Helgen har varit mycket givande.
I fredags hade vi surströmmingsfest i lusthuset. Det var så härligt! Jag är uppvuxen med surströmming och tycker det är riktigt gott! På sentimmarna badade vi bastu hos grannarna det var säkert 100 grader i bastun och att bada i skön svalkade knappt, fick simma runt för att kyla ner mig.
Vi hade spännande diskussioner i bastun om drömmar.
Tankar och diskussioner om drömmar:
Om jag drömmer att jag har en en relation med en annan partner, är jag då otrogen?
Kan man drömma i vaket tillstånd?
Jag har en stark dröm som påverkar mig i sinnet så starkt att jag lever antingen positivt av den eller negativt Hur realistisk är den.
Vad är skillnaden på dröm och verklighet, om man bara ser utifrån sin egen upplevelse. Det som hände igår är ju redan passé och upplevt, likaså drömmen.
Vilka drömmar ska man analysera?
Vissa drömmar ska man inte bara släppa vad betyder de?
Många gånger när jag drömmer och vaknar till kan jag gå upp vara vaken gå på toaletten sedan lägga mig ner och fortsätta min dröm.
Ett par gånger har mina drömmar gjort att jag fått gå upp och tvätta mig med kallt vatten och sedan gå in och titta så att hela familjen finns i sina sängar, vad betyder det?
Man kan fortsätta så här hur långt som helst. Hur ser ni på drömmar?
På lördagmorgon vaknade jag tidigt och kunde konstatera att jag drömt att jag hade ett dygn på mig att göra allt jag ville med en väldigt nära vän till mig och vi gjporde allt.
Sedan drömde jag att grannen kom och berättade för oss att vi inte kunde räkna med att det var varken dröm eller verklighet… hrmm
På morgonen berättade (delar) av min dröm för min vän som hade sovit över hos oss (på riktigt) Han bara skrattade. Jag konstaterade att det är ju bara min ”verklighet – Dröm” för det är bara jag som upplevt den.
Fick då till svar att det kan du ju inte veta du vet ju inte vad jag drömde. Och då kommer ju nästa fundering som jag många gånger tänkt.
Alla som man drömmer om – Finns jag i deras drömmar? Ja det kan man ju kanske tro, eller?.
På eftermiddagen var vi iväg med hela släkten på min sida och firade min bästaste bästa mormor som fyllde 90 år.
Jag älskar min mormor väldigt mycket och det var en fantastisk eftermiddag full av värme och glädje.
Söndagmorgon bar det av till Mudita på mysoreklass!
Gick jättebra. Försökte känna om det var annorlunda i kroppen efter kotjusteringen i fredags. Kunde inte känna någon skillnad.
Foten är fortfarande öm. Det fungerar bra men det är i vissa asana det begränsar.
Kan ej göra Marichyasana B och D på den foten ej heller supta kurmasana med korslagde fötter.
Förvånande nog kan jag göra Padmasana, lotus. Men det är ju bara för att det är vänster fot som är stukad eller vad den är.
Jag vill så gärna jobba mer med padmasana. Är det någon som har bra tips på att få upp fötterna högre? Hur jag ärn gör så böjs alltid den undre vristen.
Kruxet är nog att jag måste högre upp med den undre foten. Men var är det exakta läget där de korsas. Är det höftöppnaren jag ska träna på mer eller är det vridningarna underbenen i Janu sirsasana?
I eftrmiddag ska jag på besök två hos magic man, rapporteringar kommer.

Lämna ett svar