Site icon

Ibland kan man överöva

Det har blivit mycket träning på sista tiden. Både styrketräning, löpning och yoga.
Varför är det alltid så att när man tycker det går som bäst och att man äntligen har bra rutiner ska skada sig! sedan ett par veckor har jag haft ont i högerskuldran. Varje gång jag tränat har det blivit bättre, för att göra ont efteråt.
Det blev besök hos Thaimassören som förövrigt var fantastiskt bra. Bästa massagen någonsin. Hon fokuserade mycket på skuldran och tryckte ut en massa knutor.
Härefter blev skuldran bättre men smärtan flyttade ner mot axeln.
Så idag blev det akut kiropraktorbesök. Kan inte annat än imponeras över deras kroppskunskap. Efter en snabb titt på mig konstaterades min tidigare skada i bäckenet, att det är lite snett efter en gammal skada och från förlossningen plus en låsning som blockerade i höger skuldra. Hon knäckte till skickligt och det knakade läskigt i axel, nacke rygg.
Allt som allt tog det 15 minuter! Nytt besök på torsdag. Hoppas kunna träna sen.
Råkade dock nämna att jag tränar yoga…. Det är kanske inte chiropraktorernas favoritutövande direkt, särskilt inte för mig som anses vara ”för vig”.
Försökte förklara att jag har ganska bra kolla på det där och gör mina asana mer muskulärt och att jag hela tiden tänker på det. Tex i trikonasana, paddottanasana, mfl att jag alltid aktiverar lårmuskeln samt jobbar jättemycket i fötterna.

Är det någon som har tips, råd hur man ska tänka här?
Såklart att jag inte ska sluta träna yoga. Gissar att jag förälskat mig i den mest optimala yogaformen iallafall. Ashtanga Vinyasa. Det borde ju vara en fördel att man inte står så länge i de olika övningarna.
Kanske att jag ska vara försiktig i mina backbends.
Hennes råd var också att jobba upp hela buken muskulärt  för att på det sättet vara skonsammare och skydda bäckenet mer.  Nu har jag ju tränat detta mycket sista tiden, vilket gett effekt i tex backbends.
Lurigt det här tycker jag.

Exit mobile version